Magyarország a 2007-2013 közötti programozási időszakban közel 8000 mrd Ft-nyi uniós támogatást fog felhasználni a gazdaság, a közlekedés, az oktatás, az egészségügy, a kultúra, a környezeti infrastruktúra, a települések és a turizmus fejlesztésére.
A szakértők egybehangzó véleménye szerint ugyanakkor nem az input, hanem az output oldalt kell vizsgálni ahhoz, hogy a támogatások eredményességét megállapíthassuk. Vagyis azt kell értékelni, hogy rövid, illetve, ami talán még ennél is fontosabb, hosszabb távon milyen hatásokat vált(hat)nak ki ezek a támogatások. Ennek megállapítására pedig olyan makroökonómiai modelleket kell felépíteni, melyek alkalmasak arra, hogy kimutassák, milyen hozzáadott értéke van a támogatásoknak a bázishoz – vagyis a támogatások nélkül valószínűsíthető fejlődési ütemhez – képest.
Ha kíváncsi arra, hogy EU tagságunk második ciklusában az uniós támogatások felhasználása várhatóan milyen makrogazdasági hatásokat fejt majd ki, akkor olvassák el az ezzel kapcsolatos, angol nyelvű tanulmányt.
Forrás: Nemzeti Fejlesztési Ügynökség