Az évindítás megbeszélésével kezdte meg vállalatvezetőknek, pénzügyi szakembereknek szóló webcasting sorozatát, a Monitort a Menedzsment és Controlling Egyesület (MCE) és az IFUA Horváth & Partners. Évente legalább négy ilyet fognak tartani, makrófolyamatokról, aktuális kérdésekről, és minden alkalommal vendég lesz egy CFO is. Az első találkozóból a makrofolyamatokról és a controllerek teendőiről szóló részt foglaljuk össze.
2020-ban a GDP volumene 5,1%-kal maradt el az előző évitől – közölte előzetes adatát a KSH. Ezzel kapcsolatban Szabó László, a HOLD Alapkezelő társalapítója, partnere emlékeztetett arra, hogy a keresletgyengülés nem hatott mindenkire. A szolgáltatások nagyon nagy veszteséget szenvedtek, voltak ágazatok, például a turizmus, amelyek lenullázták magukat, de a tartós fogyasztási cikkeket őrülten vásárolták az emberek. Voltak termékek, amelyek csúcsot döntöttek, vettek hifit, számítógépet, és például soha ennyi jachtot nem vásároltak még. Ez Szabó László szerint meg fog fordulni, a szolgáltatások iránt hatalmas kereslet lesz a járvány lecsengése után. Várhatóan a nyár elején újraindulhat a gazdaság, „hacsak nem húz elő a kalapjából valami nem vártat a koronavírus”.
Az eladósodás nagyon megnőtt a világban és itthon is. Magyarország eladósodása 80% fölé nőtt a GDP-hez képest. A számok kísértetiesen hasonlók a 2008-as válsághoz – mutatott rá Szabó László. 2008 előtt a GDP-arányos adósság 65% volt, és ez csak néhány tized százalékkal tér el a 2020 elején érvényes adattól. 2010-re 81% fölé emelkedett a hiány, ahogy most is. Ugyanonnan indultunk és ugyanoda érkeztünk, igaz, az adósság szerkezete, devizális megoszlása jelentősen különbözik. A GDP nem omlott össze, mert a kormányok a gazdasági szereplők egy részének a jövedelmét kipótolták.
Most a jegybankok, kormányok nem kockáztattak, a kieső keresletet bepótolták. Hitelmoratóriumot rendeltek el, támogatást, fizetéskiegészítést adtak a bajban lévő szektorokban, így a munkanélküliség nem lett óriási és nem indult be lefelé irányuló halálspirál, így a GDP-k egy rövid összeomlás után valamelyest stabilizálódtak.
Sokan tartanak attól, hogy a jegybankok által finanszírozott hatalmas adósságnövelés inflációba fog torkollni. Ha ez bekövetkezik a világban, az ránk is hatással lesz. 2008 után, amikor felment az államháztartások hiánya, durván felmentek a kamatok, hiszen ezt a hiányt a piacokról kellett finanszírozni kötvénykibocsátások formájában. Az erős kínálat felvitte a kamatokat. Most sokkal rövidebb idő alatt sokkal durvább dolgok történtek, mégis alacsony szinten maradtak vagy lementek a kamatok a fejlett világban, mert a jegybankok lejegyezték a költségvetési hiányokból adódó kötvénykibocsátásokat, az eurózónában, az USÁ-ban, Japánban. Most nem kell befektetőket rábeszélni, hogy vegyék meg a kötvényeket alacsony kamattal, mert a jegybankok megveszik a kötvényeket.
Ehhez kapcsolódik az, hogy sokan félnek az inflációtól, hiszen ez a pénz be fog menni a gazdaságba. Az elmúlt tíz évben az infláció áhított cél volt, megpróbáltak inflációt csinálni, de nem tudtak. Miért? Mert egy nagy adósságállománnyal rendelkező gazdaság számár a defláció halálos veszély. Ha defláció van, akkor mindenkinek csökkennek a bevételei és új adósság nélkül is romlanak az adósságmutatók, hiszen az adósság marad, az árbevétel meg csökken, a hányados emelkedik.
A defláció réme miatt próbálták elérni, hogy infláció legyen, csak nem sikerült. Őrült mennyiségű kötvényt vettek, ezzel levitték a kamatszintet, de infláció a reálgazdaságban nem jelent meg. A reáleszközöket ellenben sikerült elinflálni, ezt látjuk, ha megnézzük az ingatlanpiacot, a részvénypiacot, a kötvénypiacot, az elmúlt tíz évben ezeknek nagyon felment az ára. A hivatalos adatok szerint azonban nem volt infláció, bár a viszonylag gazdagok és a viszonylag szegények – ők az élelmiszerárak miatt – az átlagnál nagyobb inflációval szembesültek. A reáleszközök drágultak, ennek a gazdagok örültek, de ez a pénz csak áttételesen került be a gazdaságba. Most, hogy iszonyatos pénzt belenyomnak a gazdaságba – mindenki kap 1600 dollárt például az USÁ-ban -, meg fog jelenni a pénz a fogyasztásban. Ennek inflációs hatását vélhetően fogjuk érezni.
Az Európai Központi Bank (ECB) már elkezdte a digitális pénz projektet. Mi lesz, ha a digitális pénz meg fog jelenni, és az emberek a pénzüket nem a kereskedelmi bankban, hanem a központi bankban fogják tartani? Szabó László szerint a központi bankok felismerték, hogy a virtuális pénzek remek gazdaságpolitikai eszközök. Egyszerű példával szemléltetve: a kamatokat jelenleg nem lehet mínusz 10 százalékra levinni, mert akkor az emberek kiveszik a pénzüket a bankokból és inkább készpénzben tartják. Ezért az ECB mínusz 0,4-0,5%-os kamata nem csökkenthető lényegesen tovább. Egy virtuális pénzre azonban előírhatják, hogy ez minden hónapban elveszíti az értékének a tíz százalékát és év végére az értéke nulla lesz. Vagy elkölti az ember vagy nem marad semmi. Ezek a programozható pénzek iszonyatosan ki fogják bővíteni a fiskális és a monetáris hatóságok mozgásterét. Lehet olyan pénz, hogy például csak élelmiszert lehet venni rajta. Ennek nagyon komoly hatásai lesznek középtávon.
Hosszú ideje beszélünk arról, hogy adatalapú döntéshozatalra van szükség, és 2020-ban ez valóban mindenki számára fontos lett – tapasztalta Zábrák Izabella, az IFUA Horváth & Partners principálisa. Most már nem csak a nagyvállalatok, de a közepesek és a kicsik is adatalapon akarnak dönteni. Átlátják, hogy a külső és a belső adatok integrálására van szükség, hogy fontos az „egy igazság” elve, forgatókönyveket akarnak készíteni, gyorsan akarnak forecastálni.
Ezt az állítást megerősítette Csekei Gábor, a Törley Pezsgőpincészet CFO-ja, termelési vezetője. Mint mondta, nem csak a controllinghoz, de például a supply chain managementhez is kellenek adatok. Ezt a beszállítókkal, az értékesítőkkel is meg kellett értetniük. Technikailag az idén sem lesz ez másképp, miközben a kihívás más lesz, mint tavaly. Mindenki pénzt kér, beruházni akar, rengeteg ötlet van, és el kell dönteni, hogy minek van értelme.
Olvasson tovább a témáról az IFUA Horváth honlapján!
Szakértőink vállalati projektekben szerzett tapasztalatait és ügyfeleink elismeréseit egyaránt megosztjuk.