2016. október 06.
10 pontos ajánlásunk a digitalizált vállalatirányítás megteremtésére
Ködös célrendszerek és bizonytalan prognózisok korában élünk. Újabb és újabb digitális üzleti modellek tűnnek fel a láthatáron, s reakciót váltanak ki a vállalatvezetőkből.
Leginkább kétféle magatartással szoktam találkozni. Azt senki sem tudja, mit hoz a jövő, de amíg az egyik csoport ezt bevallja, addig a másik tagadja. Vannak, akik igyekeznek kiiktatni a tudatukból a folyamatos aggódást, és abba kapaszkodnak, hogy eddig is volt, ezután is lesz valahogy. Mások összeesküvést vélnek felfedezni mindenben: szerintük folyamatosan titkos agresszorok és ellenséges hatalmak támadásaitól kell tartanunk, és minden erőnkkel védekeznünk kell ellenük.
Egyre gyakrabban bukkan fel azonban egy harmadik típus is, akit kísérletezőnek, „homo experimentalisnak” hívok. Ő sem tudja, mit hoz a jövő, de ebbe nem nyugszik bele. Hipotéziseket állít fel, és ezeket kísérletekkel teszteli. Vajon miért stagnál az egyik lokáció, míg a másik folyamatosan növekszik? Más a demográfiai összetétel? Eltér a vásárlóerő? Mi lenne, ha jobban szétbontanánk a szegmenseket és eltérítenénk az árazást? Milyen útvonalon közlekednek a szegmens vásárlói? Mi történne, ha az óriásplakátokat csak erre az útvonalra helyeznénk ki?
Ezzel tökéletesen szemben áll a passzív cégek attitűdje. Az ő legfontosabb hajtóerejük nem a kísérletezés, hanem a félelem. De sohasem lehet célravezető, ha egy vállalat a „lenni vagy nem lenni” hirtelen drámájában az üzleti modell összes elemét egyszerre akarja megreformálni.
A kísérletező vállalatvezetők tudják, hogy a jövőt nem lehet felülről elrendelni, hanem engedni kell, hogy evolúciós módon, trial & error alapokon fejlődjön ki, ami sok-sok próbálkozással és sok-sok negatív teszteredménnyel jár. A negatív teszteredmény azonban nem kudarc, hanem a kísérletek természetes velejárója.
A kísérletező vezetők gondoskodnak a controlling rendszer digitális transzformációjáról. Ezt a folyamatot 10 fontos sajátosság jellemzi:
A controlling digitalizációjának 10 pontja
(kattintásra nagyobb méretben megnyílik)
- Proaktív és előrejelző jelleg
Prediktív elemzőrendszerekre épített kvantitatív üzleti modellek részben automatizált keretek között javítják az előrejelzések pontosságát és az arra támaszkodó proaktív vállalatirányítást.
- A célorientált vezetést lépésről-lépésre felváltja az információvezérelt vállalatirányítás
A kvalitatív, ok-okozati modelleket kvantitatív, statisztikai összefüggéseket leképező üzleti és drivermodellek váltják fel. A statisztikai összefüggéseket rendszeresen validálják és finomhangolják. Így a driver-modellek a vállalatirányítás lényeges részévé válnak.
- Automatizált adatelemzésre támaszkodó agilis és valós idejű döntéshozatal
Az automatizált elemzések következtében csökkenő reakcióidők miatt a döntések felgyorsulnak. Az időszak zárása utáni eltéréselemzések helyét valós idejű, kísérletező-felfedező optimumkeresés veszi át.
- Tényadatokra támaszkodó, differenciált és automatizálható döntések
A prediktív elemzés és a mesterséges intelligencia az irányítás mindennapi eszközévé válik. A valószínűségek önvezérelt előrejelzései alapján automatizálják azokat a döntéseket, amelyeket meghatározott értékhatárok és kockázati tartományok jellemeznek.
- Egész cégcsoportot és értékláncot átfogó irányítás
A digitalizációs alapokra kerülő vállalatirányítás az egész vállalatot hálózatba kapcsolja. Egyes információk megosztása nem áll meg a vállalat határainál, s ezzel bekapcsolja a hálózatba a teljes értékláncot – kezdve a B2B- kapcsolatoknál, folytatva a vevőkkel és a külső partnerekkel. A controlling a vállalati határokon átívelő folyamatokat képez le, ehhez releváns külső és belső adatforrásokat azonosít és hasznosít.
- Adattudós specialisták pályája felfelé ível
Az üzleti elemzéseket arra specializált matematikai-üzleti modellezési és statisztikusi képességprofillal rendelkező szakemberek végzik. Ők a Data Scientistek, vagyis az adattudósok.
- Finance & Controlling terület átalakítása
Az új követelmények hatására átalakítják a CFO-hoz tartozó területeket. Határozottan elválnak egymástól a tranzakciós, illetve az analitikus tevékenységet végző területek. A CFO egyre markánsabban gyakorolja a Chief (Corporate) Performance Officer szerepét.
- Szervezeti határokon átnyúló hálózatos együttműködés kultúrája
Horizontális együttműködés nélkül nem lehet átállni az információvezérelt vállalatirányításra. A sikeres vállalatok olyan kulturális közegben működnek, ami elősegíti a vezetők, a controllerek, az adattudósok és az IT szakemberek szoros, előítélettől mentes együttműködését.
- Data Engineering: különböző forrásokból származó adatokat feldolgozhatóvá tenni
Az adatmérnök a belső és külső forrásokból származó, strukturált és strukturálatlan adatokat abba formába önti, amelyben a Data Scientistek különösebb időrabló adattisztító tevékenység nélkül elvégezhetik kreatív munkájukat.
- Erőteljesen központosított kormányzás
Egységes központosított szabályozás biztosítja az elemzési modellek, az adatok, az eredmények és a döntéstámogatás konzisztenciáját. A CFO a controlling erőteljes bevonásával szervezi, képviseli és érvényesíti a központosított governance szabályait a mindennapokban.
Ha szeretne még többet megtudni a témáról, jöjjön el a Controlling Akadémia Irányítás és controlling lépcsőjére, amelyet vezetőknek és controllereknek ajánlunk.
Radó István, az IFUA Horváth & Partners ügyvezetője
Mentés
Mentés
Mentés