Matilda Kahl, egy New York-i reklámügynökség művészeti igazgatója tökélyre vitte a kapszula gardrób megvalósítását. Az késztette erre, hogy egy hétfő reggel elkésett egy fontos megbeszélésről, mert öltözködéskor túl hosszan kereste a megfelelő ruhát. Amúgy is ideges volt a megbeszélés miatt, a késés még jobban nyomasztotta, és menet közben arra is rájött, hogy nem a megfelelő öltözéket választotta. Ilyesmi nem először, de utoljára fordult vele elő, mert ekkor eldöntötte, hogy kitalál magának egy saját egyenruhát, és minden nap azt veszi fel.
Fotó: Priscilla Du Preez, Unsplash
Vásárolt 15 fehér selyemblúzt és néhány fekete nadrágot. Díszként egy vékony fekete bőrszalagot kötött a nyakába, és hidegebb napokon magára öltött egy fekete zakót is. Egyenruhájával sokak csodálkozását kiváltotta, de az öltözködési stressztől megszabadult, sőt, két évvel később visszaigazolást is nyert egy újságcikkből. A véleményformáló közönségnek kulturális, szórakoztatóipari és technológiai témákról író Mashable ugyanis azt taglalta, hogy sikeres emberek miért hordanak mindennap ugyanolyan ruhát.
A választ a szürke pólóban járó Facebook-alapító, Mark Zuckerberg adta meg: nem akarja öltözködési döntésekre fecsérelni az energiáit. Ugyanilyen okból hordott Barack Obama volt amerikai elnök szinte mindig kék vagy szürke öltönyt, Steve Jobs Apple-vezér pedig fekete garbót.
Férfiak esetében nem is kell ilyen híres embereket keresni példaként, hiszen az öltöny önmagában egyfajta egyenruha. Bizonyos foglalkozásoknál ezt az egyformaságot is tökélyre viszik. A Londoni Cityben dolgozó egyik fiatal magyar bankszakember mesélte, hogy belépése után pár nappal a főnökének elege lett az általa hordott öltönyökből, és utasította, hogy egy bizonyos szabónál készíttessen magának öt egyformát, s azt is megmondta, milyet.
Sokan szeretnék egyszerűbbé, gördülékenyebbé tenni a reggeleket, de közülük nem mindenki olyan szigorú magához, mint Matilda Kahl. Az igény azonban él, és kitermelte a kapszula gardrób fogalmát. Ez annyit tesz, hogy kevés, egymással jól kombinálható darabból válogatjuk össze a ruhatárunkat.
S hogy a darabszámra is legyen orientáció, megszületett a 333 projekt, vagyis egy mozgalom, amelynek tagjai 3 hónapon át 33 darabot hordanak csak, egymással variálva. A 33 darabba beletartozik ruha, cipő és ékszer (kivéve a jegygyűrűt vagy más, minden nap viselt dolgot), de nincs benne a fehérnemű, a hálóruha vagy más olyasmi, amit csak bizonyos célra (mondjuk sportoláshoz) ölthetünk fel.
A kapszula gardrób hívei a stresszmentes reggeleken kívül számos érvet hoznak fel a minimalista ruhatár mellett. Ezek – a teljesség igénye nélkül – a következők.
Akinek tehát elege van az öltözködéssel járó gondokból, egyszerűsítsen nyugodtan, abban a tudatban, hogy ez manapság trendi. Igaz, nem ez a fő trend, de azért erősödik. Olyannyira, hogy már kész összeállításban is lehet vásárolni az épp beköszöntő évszakhoz való kapszula gardróbot. Kár, hogy ezzel elvész ennek egyik előnye is: a költségtakarékosság.