A mi életünkben még sosem voltak ennyire bizonytalanok a körülmények. Nem láttunk még olyat, hogy ennyire sok tényező ennyire kiszámíthatatlanul hasson ránk.
A szomszédban zajló háború és annak következményei súlyosan érintenek bennünket is. Megjósolhatatlan, meddig nőnek még az energia-, a nyersanyag- és az élelmiszerárak. Az ellátási láncok akadoznak, emiatt időről-időre gyárak állnak le. 10 % felett pedig beindul az inflációs spirál.
Mindez olyan elegyet alkot, amelynek a hatásai végképp kiszámíthatatlanok. Bár korábban is bizonytalanságban éltünk, ez most a végletekig fokozódott.
Nehéz hideg fejjel átgondolni, mi a teendőnk, hiszen nem csak a vállalatunk, de mi magunk, személyesen is érintettek vagyunk. De muszáj erőt venni magunkon, hogy alkalmazni tudjuk az ilyen helyzetekben szükséges módszereket.
Ezekről a módszerekről írtunk már a Menedzsment és Controlling Világban. Rendszeres olvasóink tudják – és persze nem csak tőlünk -, hogy mi az a VUCA (volatility, uncertainty, complexity, ambiguity) világ, miért lényegesek a forgatókönyvek és ebből következően a termék- és ügyfélportfólió kialakítása, a forgatókönyv-alapú prognóziskészítés. Ismerős számukra a reziliencia és annak fontossága, hogy megteremtsék a szervezet pénzügyi ellenállóképességét. Tudják, hogy fontos a működési tőkeáttétel javítása, a fix költségek átalakítása változó költséggé, valamint a „cost stickiness” tudatos irányítása, a remanencia csökkentése.
Van azonban egy terület, amellyel nem foglalkoztunk kellően. Ez az infláció kezelése a vállalatirányításban, és annak a képességnek a kialakítása, hogy a költségek felöli nyomást hogyan célszerű áthárítani a vevőinkre, ügyfeleinkre.
A szerző az IFUA Horváth ügyvezetője
Olvasson tovább a témáról az IFUA Horváth honlapján!
Szakértőink vállalati projektekben szerzett tapasztalatait és ügyfeleink elismeréseit egyaránt megosztjuk.