2014. október 08.
Tíz magyar közül hét szívesebben vásárol olyan helyen, ahol hűségprogrammal is jutalmazzák elkötelezettségüket. Többek között ez derül ki a Nielsen nemzetközi piackutató cég 58 országban, a fogyasztók lojalitásáról végzett felméréséből.
Tíz magyar közül hét szívesebben vásárol olyan helyen, ahol hűségprogrammal is jutalmazzák elkötelezettségüket. Többek között ez derül ki a Nielsen nemzetközi piackutató cég 58 országban, a fogyasztók lojalitásáról végzett felméréséből.
Vagyis ha van hűségprogramunk, az már önmagában is bizalmat kelt a vásárlókban, hiszen ezzel azt sugalljuk, hogy a visszatérőknek külön figyelmet szentelünk, és valamilyen anyagi visszatérítést is adunk.
Ám érdemes számba vennünk, hogy vajon gazdaságilag megéri-e a cégeknek egy hűségprogram bevezetése vagy fenntartása. Megtérülnek-e a hűségprogramba invesztált kiadások vagy csak az árrésünket osztogatjuk olyan vevőknek, akik amúgy is nálunk vásárolnának?
Hogy ezt a kérdést megválaszolhassuk, nézzük meg mire is jó a hűségprogram:
- A hűségprogram egy eszköze annak, hogy jobban megismerhessük és elemezhessük vásárlóink szokásait.
A sarki fűszeres korábban azért tudott sikeres lenni, mert jól ismerte mikrokörnyezete vásárlóit, és pontosan tudta, hogy „Mari néni” milyen édességet szokott venni a gyerekeknek, és milyen húst vásárol a vasárnapi ebédhez.Manapság a multinacionális cégek világában a vásárlók tömegeit már sokkal nehezebb megismerni, ritka már a személyes kapcsolat, ezért korszerű eszközöket érdemes használni. Ma a vásárlói szokásokat tényszerű adatokon keresztül, fejlett üzleti intelligencia (BI) eszközökkel ismerhetjük meg. Egy jól felépített hűségprogramban sok adattal (pl. demográfiai adatok, vásárlási gyakoriság, vásárlói kosár összetétel) rendelkezünk a vásárlókról, és ezek megfelelő elemzésével ismerhetjük meg vevőink igényeit.Egy hazánkban is tevékenykedő fejlett multinacionális áruházlánc például a hűségprogram bevezetésétől nem várt közvetlenül extra nyereséget, a fő célja az volt, hogy megismerje a vásárlóit, majd a versenytársaihoz képest sokkal jobb, testreszabott akciókat hirdessen.
- Az adatok elemzése kapcsán vásárlóinkat azonos tulajdonságaik alapján egyre kisebb és jobban lehatárolható szegmensekre oszthatjuk. Minél kisebb egy szegmens, annál pontosabban definiálható az igénye. A tökéletes szegmentálást akkor érjük el, ha minden egyes vásárló egy különálló szegmenst képez. Így tehetünk teljesen személyre szabott ajánlatot vásárlóinknak. Például a „presztízsfogyasztói” szegmensről tudhatjuk, hogy bár a hétköznapokban minden forintot beoszt, fontosnak tartja a minőséget, és szívesen vásárol jól ismert márkákat, amelyek illenek hozzá.
- Az egyes szegmensek igényeinek megismerése után célzott akciókat indíthatunk, amelyek akkor találnak igazán célba, ha minél inkább személyre szabottak. Ha például egy női vásárló havonta vásárol bio-kozmetikumokból, célszerű az éppen bevezetett legújabb bio-kozmetikai termékcsaládra felhívni a figyelmét.
- Ha már elég jól ismerjük a vásárlóinkat, a következő fontos szempont, hogy miként kommunikálunk velük, hogyan szólítjuk meg őket a testreszabott ajánlatainkkal. Milyen kommunikációs csatornát választunk (pl. levél, email, telefon, okostelefon applikáció stb.), és milyen megfogalmazást használunk?A kommunikációban egyre nagyobb szerepe van az interaktivitásnak. Ezért volt például rendkívül sikeres a világbajnokság ideje alatt egy drogériai termékeket árusító bolthálózat góltotója, amelyet a férfi vásárlóinak címzett: bár a vásárlóik nagy része nő, az akcióban részt vevők 63%-a férfi volt. Vagyis sikerült ezzel a kommunikációs eszközzel a férfiakat hatékonyan megszólítani.
- A jól feltárt igényekre indított célzott akciók sem mindig ugyanolyan hatékonysággal működnek, ezért érdemes őket a kampány után visszamérni, majd a tanulságokat levonva újakat indítani.
Tehát a hűségprogram megléte önmagában még kevés a vásárlók meggyőzéséhez, mondhatnánk azt is, hogy kidobott pénz. Sikert vele csak akkor érünk el, ha kihasználjuk a benne rejlő lehetőséget, és felhasználjuk arra, amire érdemes: megismerjük rajta keresztül a vásárlóinkat; szegmenseket képzünk; segítségével célzott, testreszabott akciókat indítunk, majd pedig megmérjük azok sikerességét; aztán pedig ezt finomítva kezdjük a folyamatot elölről.
Mindebből következően a hűségprogramok megtérülését nem szabad önmagában vizsgálni, mert a vásárlókkal kapcsolatos ismereteket a teljes vállalatnál fel tudjuk használni, a kutatásfejlesztéstől kezdve, a szortiment átalakításon keresztül a különböző marketing kampányokig. A hűségprogram akkor nagy lehetőség, ha felhasználjuk a legértékesebbre: vásárlóink minél jobb megismerésére.