Az üzleti intelligencia (BI) a gazdasági informatika körébe tartozik, tehát akinek közgazdasági, controlleri végzettsége, ill. tapasztalata van, az a szükséges informatikai ismereteket megszerezve jó eséllyel válthat ebbe az irányba.
Az üzleti intelligencia (BI) a gazdasági informatika körébe tartozik, tehát akinek közgazdasági, controlleri végzettsége, ill. tapasztalata van, az a szükséges informatikai ismereteket megszerezve jó eséllyel válthat ebbe az irányba.
A BI-t itt most szűkebben értelmezzük, azaz adatok, adattárházak, adatpiacok kiaknázási részét értjük alatta (az adattárház megépítése, adattisztítás, stb. inkább hagyományos informatikusi feladat).
Ami controllereknek sokkal testhezállóbb, az az OLAP (on-line analytical processing), az adatbányászat, ill. a manapság egyre divatosabbá váló
adattudomány.
OLAP alatt érthetünk multidimenzionális riportolást (legegyszerűbb példája a pivot tábla) vagy adatvizualizációt, mint pl. dashboard-ok, infografikák készítését. Természetesen a hagyományos, standard jelentések készítése is a BI tárgykörébe tartozik.
Az adatbányászat a nagy mennyiségű adatok közötti rejtett összefüggéseket, mintákat próbálja feltárni, és ezen minták alapján felállított modellek révén próbál cselekvésekre váltható következtetésekre jutni. Léteznek olyan nézetek is, melyek szerint a valódi intelligenciát az adatbányászat kölcsönzi az üzleti intelligenciának (Anil Maheshwari: Business Intelligence and Data Mining, Business Expert Press, 2014.)
A riportoláshoz, adatvizualizációhoz nem szükségesek mély számítástechnikai, ill. matematikai ismeretek, bár az adatbázis-kezelés és esetleg az SQL nyelv alapjaiban való jártasság sokat segíthet.
Az adatbányászat, ill. adattudomány területén való sikeres próbálkozáshoz érdemes bizonyos alapismeretekkel előzetesen felvértezni magunkat. Ilyenek pl. az alábbiak.
Természetesen ezen a területen is szükség van riportolási és adatvizualizációs képességekre.
Megjegyzendő, hogy a felsorolt területek mindegyikében nem szükséges kiemelkedőnek lenni, csupán néhányban. A többi területen inkább alapvető jártasságra van szükség, ez ugyanis csoportmunka, ahol a tagok felkészültségükkel kiegészítik egymást.
Amit még fontos hangsúlyozni, az az, hogy itt is döntő jelentőségű a megoldandó üzleti probléma alapos megértése, amiben a conrollerek előnyt élveznek az informatikusokkal szemben.
Íme egy érdekes infografika az adattudósokról és az adattudományról:
Ez a link pedig a BI Portálra mutat, ahol a legutóbbi magyarországi BI állásajánlatok találhatók.
Most viszont a nyári szabadságok következnek, határozottan ellenjavalt pl. a gépi tanulás elmélyült tanulmányozása. Tegyenek az utazótáskába valami klasszikus kötetet, de akár megfogadhatják Petri György tanácsát is:
„A jó regények beteljesülnek, hibátlanul, mint a végzet. Ócska ponyvára vágyom, ahol van szerencse és van bocsánat, és a logikus következmények elmaradnak.”
(Petri György: A jó regények)