Azoknál a vállalatoknál is érdemes készülni az EU taxonómia szerinti beszámolásra, amelyeknek ez az idén még nem kötelező.
Az Európai Unióban az ún. EU taxonómia által kötelezővé tett beszámolási követelményrendszer környezeti, társadalmi és irányítási szempontok (ESG) szerint vizsgálja a vállalatok tevékenységeit és pénzügyi mutatószámait. Az EU taxonómia egyes követelményei vállalati sajátosságoktól függően (tőzsdei jelenlét, munkavállalók száma, árbevétel, mérlegfőösszeg) különböző időponttól és formában érvényesek, azonban az első érintett magyarországi vállalatok és vállalatcsoportok számára egyes elemei már 2022-től alkalmazandók.
Nem csak az érintett vállalatok köre bővül folyamatosan, hanem a szabályozás tartalma is. A rendelet 6 környezeti célkitűzést fogalmaz meg, melyek a következők:
Ezen 6 cél közül egyelőre az első kettőhöz készült el a részletes szabályozás, amely viszont a fenntartható gazdasági tevékenységek azonosítására és osztályozására nagyon pontos keretrendszert ad. A taxonómiának való megfelelés vizsgálatának két fő lépése a fenntarthatóság szempontjából relevánsnak tekintett tevékenységek azonosítása („eligibility”) és azok részletes szűrése, értékelése („alignment”).
A taxonómia szerinti beszámolás célja pedig annak bemutatása, hogy az értékelés után mekkora részarányt képvisel a fenti célokhoz lényegesen hozzájáruló, környezeti szempontból fenntartható gazdasági tevékenységek árbevétele, tőkekiadásai (CAPEX) és működési költségei (OPEX).
Amennyire részletes az irányelv a tevékenységek definiálása, azonosítása és értékelése tekintetében, annyira elnagyolt a három meghatározott mutatószám (árbevétel, CAPEX és OPEX KPI-k) számítása és a beszámolás módjában. Az irányelv a számviteli és controlling szempontokat tekintve az árbevétel kimutatásakor nagyban támaszkodik a 2013-as EU-s számviteli irányelvre (2013/34/EU), valamint az IAS, IFRS és nemzeti számviteli sztenderdekre a CAPEX kimutatásakor. Egyedül a működési költségek kimutatása esetében fogalmaz meg konkrétabb iránymutatást a taxonómia; OPEX költségek közé számolandók a kutatás-fejlesztés, épületfelújítás, rövid távú lízing, karbantartási és javítási közvetlen költségek, valamint minden egyéb, az ingatlanok, gépek és eszközök napi működtetésével kapcsolatos közvetlen kiadások. A nem IFRS-t alkalmazó vállalatoknak, amelyek nem aktiválják a használati jogokhoz kapcsolódó eszközöket, a fent felsorolt költségeken felül a lízingköltségeket is be kell vonniuk az OPEX kimutatásba.
Tapasztalataink szerint a controllerek a gyakorlatban a következő tipikus kihívásokkal találkoznak az EU taxonómia szerinti beszámoló készítésekor:
A taxonómia szerinti beszámolásra tehát érdemes időben és körültekintően felkészülni. A beszámolás alapelveinek részletes előkészítése keresztfunkcionális vállalati csapatok létrehozásával javasolt, melynek része a tevékenység és KPI definíciók közös meghatározása, a controlling és a tevékenység szempontú logika összepárosítása. A beszámolási kötelezettség hatékony és rendszeres teljesítéséhez pedig elengedhetetlen a taxonómia szerinti beszámolás folyamatának és szervezeti felelősségének kidolgozása és azok beépítése a vállalat beszámolási rendszerébe. A hatékony rendszer és folyamat kialakításával pedig a controlling terület nem csak egy kötelező szabálynak való megfelelést tud biztosítani, hanem eredményesen támogatja a vállalat fenntarthatósági törekvéseit és hozzájárul a zöld stratégiák megvalósításához.
A szerző az IFUA Horváth vezető tanácsadója
Olvasson tovább a témáról az IFUA Horváth honlapján!
Szakértőink vállalati projektekben szerzett tapasztalatait és ügyfeleink elismeréseit egyaránt megosztjuk.