A magyar labdarúgó-bajnokságban 2015 óta a lebonyolítás furcsasága okán egyes csapatok 17 alkalommal, míg mások eggyel kevesebbszer, csupán 16-szor fogadják hazai pályán az ellenfeleiket. A bajnokságban ugyanis a klubok 33 mérkőzésen keresztül küzdenek a minél jobb helyezésekért. Külön érdekesség, hogy a 12 jelenlegi NB I-es együttesből 4 csapat (Diósgyőr, Haladás, Vasas, Videoton) manapság akkor sem hazai pályán játszik, amikor pályaválasztóként szerepel a jegyzőkönyvben. Az említett négy klubnak épül-szépül a stadionja, így jelenleg „albérletben” futballoznak.
A fenti két magyaros futballunikum nem hagyott nyugodni. Tudjuk, hogy a hazai pálya előnyt jelent, de vajon mekkorát? Írásomban annak járok utána, hogy otthon focizni mekkora előnynek számított az elmúlt 10 évben a magyar toplabdarúgásban (a két hivatásos státuszú bajnokságban).
Elemzéseim során a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elektronikus adatbankjából töltöttem le az elmúlt 10 bajnokság (2007/2008-as szezontól kezdődően, a 2016/2017-es évvel bezárólag) I. és II. osztályú versenyeinek adatait. Vizsgálataim során azt kerestem, hogy adott bajnokság csapatai hogyan teljesítettek pályaválasztóként;
A hazai pályán szerzett győzelmek, illetve pontok aránya az összes győzelemhez / ponthoz viszonyítva (NB. I. osztály, 2007/2008 és 2016/2017 között)
A hazai pályán szerzett győzelmek, illetve pontok aránya az összes győzelemhez / ponthoz viszonyítva (NB. II. osztály, 2007/2008 és 2016/2017 között)
Főbb megállapításaim az elmúlt 10 év adatait vizsgálva:
A vonatkozó adatok helyes elemzésében Gulyás Attila kollégám, az IFUA Horváth & Partners data scientistje volt segítségemre, köszönet érte!
A szerző, Vida Péter az IFUA Horváth & Partners vezető tanácsadója