A pénzügyi területen dolgozókat erősen foglalkoztatja, hogy milyen jövő vár rájuk a digitális világban. Nem csoda, hogy miután a Menedzsment és Controlling Egyesület éves konferenciáján éppen erről adott elő az egyik nagy multinacionális autóipari vállalat CFO-ja, a szünetben jóformán másról sem esett szó. Az előadó egy teljesen új képet vázolt fel, s a résztvevők ezen megrökönyödtek. A nemzetközi vállalatok többsége ugyanis még mindig a megszokott hierarchiában, hatáskörökben és munkamegosztásban dolgozik.
A CFO szervezet azonban hatalmas változás előtt áll. Az információs technológia átalakítja a munkavégzés módszereit, folyamatát, rendszereit. Az aktaszerűséget felváltja az adat- és adatbázisszemlélet. Tucatjával jöttek létre új feladatok, s tűntek el régiek. Az új feladatok gyökeresen eltérnek a régiektől, s új lehetőségeket kínálnak.
A digitalizáció miatt megváltozik a munkamegosztás. Vannak, akik felügyelik a működést, vannak, akik a végrehajtással foglalkoznak, s vannak, akik létrehozzák a rendszereket. Az új szervezetben már nincsenek főosztályok és osztályok, csak szerepek, munkakörök, teamek és projektek vannak. Ezeket öt rendező elv szerint csoportosítjuk.
Az itt dolgozók stratégiai feladatokkal foglalkoznak, például új üzleti modellekhez alkotnak koncepciót, cégfelvásárlásokat készítenek elő stb. Értelemszerűen ilyen szervezeti egység csak a konszernközpontokban van, leányvállalatoknál nincs.
Ebbe a szerepbe szakértők kerülnek, s szabályozási és tanácsadói funkciót látnak el. Ezen a területen dolgoznak a legjobb specialisták, akik a számvitel, a pénzügyek, a kockázatkezelés és az adózás bajnokai.
A könyvelési munka minimális, mert a pénzügyi tranzakciók automatizáltan, End-to-End folyamatokban zajlanak. Betanításra, felügyeletre és adatminőség fejlesztésre viszont nagyon nagy szükség van. Ezen a területen három szerepkört lehet azonosítani:
Mivel angolszász területen más a controlling tartalma, mint a német nyelvterületeken, a controller megnevezés legtöbbször zavart okozott. Ezért sokan nem a controller, hanem az Analyst vagy a Consultant kifejezéseket használják. A termelési és logisztikai controllert performance consultantnak kezdik nevezni, a vállalati controllert integrated finance consultantnak hívják, de a munka lényegében a korábbival azonos marad. Ezeknek már a neve is mutatja, hogy a controllerek végre olyan szerepbe kerülnek, amilyenbe régen szerettek volna: tanácsadók lesznek. A finance analyst foglalkozik többek között a capex döntésekkel, a sales analyst az értékesítési elemzésekkel. Marketing analystet foglalkoztatunk az árazás és a termékmenedzsment controllingjával.
Finance Governance Specialist: Accounting, Risk, Treasury, Customs, Tax – cégközpontban dolgozó szakértő, aki szabályozza a csoport pénzügyi tevékenységeit, tanácsadással segíti a végrehajtó területek munkáját.
Finance Data Engineer – A pénzügyi adatmérnök egy szoftvermérnök, aki megtervezi, felépíti és integrálja a különböző forrásokból származó adatokat, előkészítve azokat az adattudósok és elemzők számára.
Finance Data Scientist – pénzügyi területre specializálódott adattudós
Finance Analytics Architect – stratégiai BI kezdeményezések tervezését és implementációját végző szakértő.
Finance Information Designer – az információk hatékony közlését segítő adatvizualizációs és más adatprezentációs technikák szakembere, a felhasználói élmény javításával foglalkozik.
Integrated Finance Consultant – Üzleti tervezésért, összvállalati controllingért felelős szakértő, controller
Financial Performance Consultant – funkcionális területek, szegmensek, divíziók controllingjáért felelős szakember. Ide tartoznak a marketing, az értékesítés, a logisztika, a termelés, a fejlesztés és a HR területét tervezéssel, beszámolókkal és elemzésekkel támogató controllerek.
Finance Transformation Coordinator – a pénzügyi terület transzformációs projektjeinek teamjében és vezetésében közreműködő szakértők, akik mély ismerettel rendelkeznek az adott területek irányítási összefüggéseiről.
Operational Finance Specialist – könyvelők, pénzügyesek, mindazon szakemberek, akik a pénzügy-számvitel operatív folyamataiban végrehajtói, felügyeleti feladatokat végeznek.
Data and Process Quality Steward – a munkakör betöltője felelősséggel tartozik a pénzügyi folyamatok adatainak megfelelőségéért jogszabályi, vállalatpolitikai és üzleti szempontból.
Finance System Lead User – a pénzügyi szoftveralkalmazások kiemelt felhasználói, akik egy adott terület felhasználói problémáival elsődlegesen foglalkoznak, illetve akik betanítják a többi felhasználót a helyes gyakorlatra.
Ez a terület a legújszerűbb, mert nemzetközi vállalatok pénzügyi területén technológiai teamek jelennek meg. Ehhez a területhez specialisták tartoznak, akik az igencsak komplex rendszereket kitalálják, folyamataikat és rendszereiket megtervezik. Új munkakörök jelennek meg, mint az information designer, az analytics architect, a finance data scientist és a data engineer.
Konfigurációs szempontból ezek nagyon más szervezetek, mert a mélységi tagoltság lényegében 2-3 szintre csökken, a szélességi tagoltság (span of control) pedig rugalmasan alkalmazkodik a változó feladatokhoz. Strukturális szempontból meghatározó szerepet kapnak az agilis munkamódszerrel dolgozó finance transformation projektek, amelyeket az öt terület specialistáiból állítanak össze.
Korábban controllerként, könyvelőként, pénzügyi szakemberként végeztünk az egyetemen, s így is dolgoztunk. Most már további specializációra van szükség, s meg kell találnunk a szerepünket a CFO szervezet új munkamegosztásában.
A szerző az IFUA Horváth & Partners ügyvezetője